Aasta lõpp ja uue algus. On aeg tõde päevavalgele tuua.

Nagu lubatud panen siia postitusse kirja oma esimesed numbrid. Noh nagu 3 ja seitse.

Esimesi mõtteid investeerimisest mõlgutasin selle aasta septembris. Mõnda aega enne seda olin ka igakuiselt jälginud oma kulutusi. Tegelikult oleks õigem öelda, et olin kulutusi kirja pannud. Jälgimisel ja kirjapanemisel on suur vahe, sest numbreid paberile (või telefoni) võib igaüks kirjutada, aga nende numbritega peale hakata oskab juba väiksem osa rahvast. Rääkimata nende põhjal oma kulutamisharjumuste muutmisest. Kuna selline aktiivne kulude ja tulude peale mõtlemine algas minu puhul septembris, siis alustan sellest kuust ja panen siia blogisse kirja sept-dets numbrid. Siis on algus tehtud ja saan jaanuaris puhtalt lehelt alustada. Numbrid olid järgnevad:

SEPTEMBER

Tulud:

Põllu kündmine e põhitöö – 1157.46€

hõlptulu teenimine e kõrvaltöö e hiina keele tund – 122.4€

Kokku – 1279.86€

Ja siin siis kategooriate kaupa kulud:

Väljas söömine131.8
Toit90.4
Kingitused65
Hambaarst30
Juuksur23
Meelelahutus22.55
Transport21.1
Kodu12.6
Auto (pesu)7.79
misc.1
KOKKU405.24

Infoks lisan, et elan hetkel vanematega – nagu kõik miljonäridest ajalehemüüjad -, mis üüri pealt aitba raha kokku hoida. Aitäh ema-isa, et mind ära kannatate!

Investeeringuid septembris veel päris rahaga teha ei julgenud, kuid huvi pärast panin LHV virtuaalkontoga 5754,3$ NIO ja Tesla aktisatesse küpsema. Kalkuleeritud tagamõtet selles otsima pole mõtet hakata. Noor poiss oli kuulnud vahvast asjast nagu elektriauto ja ostis võltsrahaga ühe USAst ja teise Hiinast.

INVESTEERINGUD
TESLA (04.09)10 x 382.43 = 3824.3$Virtuaalkonto
NIO (18.09)100 x 19.30 = 1930$Virtuaalkonto

Täna virtuaalkontole pilku heites hakkab süda küll kiiremini käima ja mingi hääl peas ütleb, et “oleks ma vaid…”. Lataki! Niimoodi löön selle hääle maha, sest “oleksiga” investeerimisel kaugele ei jõu ja minevikku muuta ei saa.

Fake rahaga tehinguid tehes ei pruugi lõppkokkuvõttes suurt midagi õppida, vaid vastutusest ja rahatarkusest hoopis tohkem võõranduda. Sarnaselt kirjutab täna oma blogis ka pokkeri Madis, kes tegi üleskutse Eesti parim investor välja selgitada päris rahaga “mängides”. Mulle mõte väga meeldib. Niipalju siis septembrist.

Aa, mainin ära ka, et LHV Kasvukonto tegin ka kuhu septembris kuidagi suvaliselt mõnesaja euro kaupa oma säästuraha sisse pumpasin. Fonde oli mihklikuus 3. VWRL (Vanguardi maailma ettevõtete indeks), EXXT (USA tehnoloogiafirmade indeks) ja ESP0 (e-sports ettevõtete indeks).

OKTOOBER

Tulud:

traktori varuosade müük e põhitöö – 1157.46€

hõlptulu teenimine e hiina keele tund – 207€

Kokku – 1364.46€

Kulud:

Väljas söömine169.19
Toit161.59
Sport57
Raamatud40.29
Parkimistrahv40
Juuksur23
Telefoniarve21.57
Adele20
Parkimine18.97
Transport11.94
Meelelahutus7.89
Kingitus6
KOKKU577.44

Nagu näha, siis oktoobri kulutused olid tunduvalt suuremad, osaliselt ootamatu parkimistrahvi tõttu (jätsin hobuse vale lasila külge liiga kauaks, mille peale linnakohtunik mulle manitseva kirja ja trahvikviitungi saatis). “Adele” siin tabelis tähistab mu väikest õde, keda motiveerin ka rahaasjadest huvituma ning kannan iga kuu tema kasvukontole väikese summa.

Samamoodi nagu rahvakalendri järgi on oktoober tähtpäevade poolest kõige vaesem kuu, siis oli ka investeerimise poolest viinakuu minu jaoks kõige vaesem. Üksikaktsiatehinguid tegin nii võltsmüntide kui päris rahaga täpselt null. Samas otsustasin, et ühtlustan Kasvukonto sissemakseid ning teen iganädalase 25€ püsimakse. Dollar-cost-averaging for the win! Samuti muutsin pärast LHV Kasvukonto eksperimendi artikli lugemist Rahakrati eeskujul oma fondivalikut. Fonde oli nüüd ikka kolm aga hoopis säherdused: ESP0 (sama), XCHA (S&P 500 a la Hiina) ja IQQT(rohelise energia tootjad).

NOVEMBER

Tulud:

kandleehitus e põhitöö – 1157.46€

Hõlptulu novembris kahjuks ei teeninud kuna otsustasin koroona tõttu hiina keele tunnid ära jätta.

Kokku: 1157.46

Kulud:

Väljas söömine74.6
Toit115.91
Sport25
Raamatud22.84
Telefoniarve13
Adele45
Auto5
Riided52.5
Meelelahutus10
Telefonikaitse33.53
Toiletry76.36
Brikett33
muu13.47
KOKKU520.21

Esimesed päris rahaga päris investeeringud tegin talvekuul e mardikuul e hingekuul ja siis tõmbasin natuke hinge. Täitsa mõnus tunne oli. Nüüd oli asi tõsine.

NIO (06.11)45 x 37.24 = 1675.8USD
Pinduoduo (18.11)10 x 146.28 = 1462.8USD
SILEN OÜ999.54€
KOKKU3554.34€ (USD konvertisin hetke kursi järgi EURideks)

Tekib küsimus miks need firmad? Ideaalis vastaksin sulle, et pärast põhjalikku fundamentaal- ja tehnilist analüüsi jäid just need nimed sõelale, kuid sellisel juhul valetaks nii, et suu suitseb. Tol hetkel ei teadnud ma sellist sõnagi nagu fundamentaalanalüüs. Ja tänagi pean nina sõnaraamatu vahele ja silmad Yahoo Finance lehele panema, et täit sotti saada. Hold my beer, I got this.

Ehk siis, pigem oli tegu osaliselt emotsioonil ja osaliselt teiste “ekspertide” mõtetel põhinevate ostudega. Vist kõige halvem kombinatsioon, mis olla saab? Vahest ongi, aga vahest ei ole ka. Eks seda näitab aeg. Nende otsuste taga oli ka üks teine argument: Hiina. Kuna õppisin ülikoolis hiina keelt, majandust, poliitikat ja ajalugu, ning elasin aasta aega Hiinas, Zhejiangi provintsis, Hangzhou linnas, siis tekkis mul mingisugune algne arusaam sellest riigist ning suur huvi tema arengu vastu. Ilmselt seepärast langes ka valik kahe Hiina firma peale.

Ma olen teadlik Hiinaga seonduvatest ohtudest, mis ulatuvad ettearvamatust poliitilisest kontrollist kuni selleni, et reegleid mitte järgivad Hiina firmad võidakse varsti USA börsilt lausa välja visata. Sellegipoolest otsustasin nende firmade kasuks ning ei välista seda, et investeerin ka tulevikus Hiina majandusse.

Silen OÜ (toodavad helikindlaid siseruumidesse paigaldatavaid bokse. Loe rohkem SIIT) puhul jäi mulle esiteks silma nende rahvusvahelised suurkliendid nagu Spotify, Porsche, meie oma Bolt jt, ning juhtinvestor Peep Vain. Üks esimesi eestlasest raamatumüüjaid USAs, Pipedrive varajane investor, koolitaja – what could go wrong, eksole? Noh, eks start-upi puhul võib kõik valesti minna vahet pole kui särav üks või teine investor on. Aga siis mõtlesin tolle mõtte peale, et investeerides on mul võimalik kaotada maksimaalselt (ilma laenuta investeerides) 100% oma rahast. Samas kui tootlus võib pika aja peale olla sadu või tuhandeid protsente. Novembrikuu tellimuste koguhind summas 300 000€ oli ka päris solid, seega otsustasin väikese summaga siseneda. Eks jälle, aeg näitab, mis saab.

Kasvukontol jätkus sama iganädalane sissemaksete trend samadesse fondidesse.

DETSEMBER

Tulud:

viljapeks e põhitöö – 1157.46€

Kokku – 1157.46€

Kulud:

Väljas söömine24.1
Toit87.09
Sport28
Kingitused80.28
Telefoniarve19.5
Adele45
Arved240
Riided52.5
Kursused10.95
Ravimid4.4
KOKKU494.32

Üksikatsiatesse detsembris jällegi ei investeerinud kuna hetkel raha ei olnud piisavalt vaba raha. LHV uudis välisaktisate hoidmise ja tehingutasude langetamisest oli väga rõõmustav, kuid siiski tahan korraga osta vähemalt 1100€ eest aktsiaid, jättes tehingutasutasu 1% juurde kogusummast. Vastasel juhul sööb tootlust nagu näljane hunt kuuvalgel lagendikul. Praeguse säästurežiimi juures peaks järgmine hetk selleks tulema veebruari alguses.

Olen kursis ka sellega, et on muid odavamaid alternatiive LHVle üksikaktsiate ostmiseks (nt IB), kuid hetkel olen lihtsuse pärast LHV juurde jäänud. Tulevikus ei välista ka teiste kanalite proovimist ja kasutamist. Kui sul on mõni kolmas platvorm, mida kasutad ja soovitad, siis anna sellest julgelt märku.

Kasvukonto, nagu varemgi, jätkas väikeste ampsude kaupa paisumist. Panen siia ka kuvatõmmise, et näha kuhu maani ma sellega siiamaani jõudnud olen.

Kõige suurem kasv on olnud rohelise energia tootjatel. Seega olen rõõmus, et Rahakratti kuulda võtsin ja selle otsuse tegin. Thx, bro! E-sport on samuti üks valdkond, mis, ma arvan, kasvab järgmise 5 aasta jooksul meeletult ning sinna panustan ka meelekindlusega. Mitte, et ma midagi sellest investeerimisest veel suurt teaks, aga proovima peab ja alustada tuleb pigem varem ja lollina kui hiljem ja targana. Ootan juba huviga hetke, mil oma esimesed vitsad kätte saan. Ootame koos ja näeme uuel aastal. Snovyim godom!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga